Konsultacja neurologiczna - dla kogo ?

Konsultacja neurologiczna jest zalecana dla osób, które mają objawy lub schorzenia związane z układem nerwowym. Może to obejmować zarówno problemy neurologiczne, jak i podejrzenia chorób, które mogą wpływać na układ nerwowy.

Najczęstsze wskazania do konsultacji neurologicznej:

  • bóle i zawroty głowy,
  • zaburznia równowagi i czynności ruchowych,
  • drętwienie, mrowienie, osłabienie kończyn,
  • napady padaczkowe lub omdlenia,
  • problemy z pamięcią i koncentracją

Jakie choroby leczy neurolog ?

  • migrenowe bóle głowy,
  • udary mózgu,
  • zwyrodnienie kręgosłupa,
  • padaczka,
  • stwardnienie rozsiane,
  • choroba Alzheimera,
  • choroba Parkinsona,

Wizyta u neurologa w celu leczenia migreny

Najlepszym sposobem na ustalenie, czy Botox jest najlepszym sposobem leczenia migreny, jest wizyta u wykwalifikowanego, certyfikowanego neurologa. Neurolodzy mają wieloletnie doświadczenie, szkolenie i edukację i mogą tworzyć zindywidualizowane plany leczenia, aby zapewnić optymalne wyniki. Chociaż przyczyny migreny nie są ostateczne, neurolog może rozpocząć drogę do zdrowia.

Czym jest migrena?

Migrena to silny trwający od kilku do na nawet kilkudziesięciu godzin, ból z tyłu głowy, z przodu lub z boku. Zawsze w jednym tylko miejscu. Bardzo często na kilka minut do godziny przed napadem bólu, występują zaburzenia widzenia. Najczęściej w charakterze migających plam lub linii. Rzadziej występuje zamazanie lub deformacja obrazu. To coś znacznie więcej niż zwyczajny ból głowy.

Migrenie często towarzyszą inne objawy, takie jak: zwiększona wrażliwość na światło, dźwięki zapachy, a także brak apetytu, nudności i wymioty, drętwienie twarzy lub kończyn, zawroty głowy oraz zaburzenia mowy. Z reguły objawy aury trwają od kilku do kilkunastu minut, w większości przypadków ustępują po 60 minutach, w wyjątkowych przypadkach trwają do 24 godzin. Dolegliwości te mogą utrudnić, lub nawet uniemożliwić wykonywanie podstawowych codziennych czynności, dlatego pacjentom zależy na leczeniu migrenowych bóli głowy.

 

Botoks w leczeniu migreny

Preparat przeznaczony jest do leczenia migreny przewlekłej inaczej chronicznej czyli takiej gdzie ból głowy dokucza więcej niż 15 dni w miesiącu. Pomaga skutecznie pozbyć się uciążliwych, przewlekłych i silnych bólów migrenowych.

Efekty

Pierwszym odczuwalnym efektem jest zmniejszenie intensywności bólu, a w kolejnych tygodniach zmniejsza się częstotliwość napadów. Bóle głowy stają się słabsze, krótsze i pozwalają normalnie funkcjonować na co dzień. Najnowsze badania potwierdziły, że dzięki stosowaniu botuliny lepiej działają leki przeciwbólowe zażywane w razie ataku migreny, a więc można ograniczyć ich ilość.

Uzyskanie takiego stanu wymaga jednak czasu, ponieważ iniekcja nie działa natychmiastowo jak blokada. Zablokowanie przewodzenia impulsów bólowych wymaga czasu potrzebnego, aby cząsteczka preparatu została wchłonięta przez nerw i przetransportowana na miejsce działania. Cierpliwość w terapii wynagradzana jest przejściem z migreny przewlekłej do epizodycznej, a nawet całkowitym ustąpieniem napadów. Silne bóle znikają, a dyskomfort spowodowany bólem ustępuje albo występuje sporadycznie.

Opis procedury

Zabieg wykonujemy po badaniu lekarskim i zakwalifikowaniu do tej metody leczenia. Po badaniu lekarz wyjaśnia dokładnie cel zabiegu, odczucia, ewentualne działania niepożądane i prosi o podpisanie świadomej zgody na jego wykonanie.

Konsultacja lekarska ma na celu wybór najlepszej metody leczenia, w tym podjęcie decyzji o zakwalifikowaniu do podania botuliny. Kwalifikacja do zabiegu następuje po przeprowadzeniu badania i szczegółowego wywiadu z Pacjentem. Jeżeli okaże się, że nie jest to najlepsza metoda leczenia Twojego bólu głowy - lekarz zaproponuje inną alternatywną metodę leczenia.

Całość trwa około 30 minut. Pacjent siada na krześle lub w wyjątkowych sytuacjach kładzie się na leżance. Skóra głowy w miejscach planowanych wkłuć zostaje zdezynfekowana. Lekarz przeprowadza zabieg według protokołu PREEMPT. Oznacza to, że preparat podawany jest w 31 ściśle określonych punkach zlokalizowanych w obrębie głowy i szyi. Iniekcje wykonywane są igłą grubości 0,3 milimetrów (to grubość 3 włosów ułożonych obok siebie) i długości 8 milimetrów.

Wybór miejsc do wstrzykiwania leku poprzedziło kilkadziesiąt lat badań i oceny skuteczności. Na dzień dzisiejszy badania jasno wskazują, że podanie botuliny w mniejszą ilość punktów oznacza utratę skuteczności, a podanie w większą ilość punktów zwiększa ryzyko objawów ubocznych zabiegu.

Przez 2 godziny miejsc iniekcji nie należy przecierać, uciskać ani drapać. To czas potrzebny, aby zawartość iniekcji się wchłonęła dlatego przez ten czas w miejscu wkłuć będą zgrubienia. Jeżeli takie zgrubienie zaczniesz uciskać to ryzykujesz wyciśnięcie leku i jego bezpowrotną utratę.

Standardowe miejsca iniekcji to:

  • mięsień podłużny
  • marszczący brwi
  • czołowy
  • skroniowy
  • potyliczny
  • czworoboczny
  • mięśnie przykręgowe.

Wstrzyknięcia wykonywane są symetrycznie w okolice następujących nerwów: trójdzielnego, potylicznego większego, mniejszego i trzeciego, uszno-skroniowego, usznego wielkiego i nadobojczykowego.

Po trzech seriach zabieg jest skuteczny u około 80% Pacjentów. Dlatego by uzyskać pożądany efekt zaleca się wykonanie minimum trzech serii zabiegów w odstępach nie dłuższych niż 12 tygodni. Jeżeli zabiegi są skuteczne a efekt spełnia oczekiwania Pacjenta można je powtarzać dowolną ilość razy.

USG doppler tętnic szyjnych i kręgowych

Metoda ta pozwala przede wszystkim ocenić stan tętnic. Badanie to służy też do pomiaru szybkości przepływu krwi w widocznych tętnicach. Diagnosta widzi gdzie krew płynie zbyt wolno, a gdzie za szybko. Poza tym pozwala ono zauważyć, w którym miejscu krew się cofa na skutek niedomykania zastawek żylnych. Przystawka dopplerowska daje też ogląd co do przekroju oraz wydolności badanych tętnic. Często za jego pomocą wykrywa się również obecność silnie ukrwionych guzów nowotworowych. Badanie to służy też do monitorowania rozwoju wykrytych zmian miażdżycowych. Znajduje także swoje zastosowanie przy ocenie skuteczności wdrożonego leczenia.

Kiedy trzeba zgłosić się na badanie?

Zbyt mało ruchu i niewłaściwa dieta – to dwie najczęstsze przyczyny doprowadzające do powstania zmian miażdżycowych w obrębie tętnic szyjnych i kręgowych (domózgowych). W efekcie tego dochodzi do zwężenia tętnic, następstwem czego najczęściej jest udar mózgu lub zawał serca. Tylko jego wczesne wykrycie może pomóc w zmniejszeniu ryzyka ich wystąpienia.

Kiedy lekarz wykona badanie?

Na liście najważniejszych wskazań znajdują się:

  • bóle i zawroty głowy,
  • rodzinne obciążenie udarem mózgu lub zawałem serca,
  • wysoki poziom cholesterolu,
  • cukrzyca, podwyższone ciśnienie krwi,
  • objawy neurologiczne związane z niedokrwieniem ośrodkowego układu nerwowego,
  • miażdżyca,
  • urazy szyi oraz stwierdzenie obecności patologicznego szmeru nad tętnicami szyjnymi.

Ponadto do wykonania USG Dopplera tętnic szyjnych i kręgowych pretendują również:

  • zaburzenia wzroku,
  • równowagi i pamięci.

Jeśli doświadczasz wspomnianych objawów, koniecznie zgłoś się do neurologa. Zwężenie tętnic szyjnych jest bardzo niebezpieczne, może bowiem prowadzić do udaru mózgu. USG Doppler pozwala wcześnie wykryć zmiany chorobowe i wdrożyć odpowiednie leczenie, a następnie ocenić jego skuteczność.

Lekarz może je zlecić także wtedy, gdy pacjent skarży się na szumy w uszach, bądź informuje o częstych omdleniach lub zamroczeniach. Wskazanie do badania stanowią też epizody kilkuminutowej nagłej utraty wzroku. Ten rodzaj badania wykonuje się również profilaktycznie, szczególnie w przypadku:

  • mężczyzn po 60 roku życia
  • osób otyłych
  • odporności na insulinę
  • zaawansowanych palaczy.

Ich żyły szyjne i kręgowe są bowiem bardziej narażone na zator, niż chociażby u osób aktywnych czy utrzymujących odpowiednią masę ciała.

Neurolog w centrum medycznym CopernicusMed

Marcin Marcinowski

Jestem absolwentem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Zajmuję się diagnostyką i leczeniem chorób ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, w szczególności interesuję się chorobami naczyniowymi mózgu (udarami), kompleksowym leczeniem chorych w podeszłym wieku i bólami głowy.

Wykonuje badanie USG doppler tętnic szyjnych. Szkolenie specjalizacyjne wykonywałem w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu.

Aktualnie pracuję w Oddziałach Neurologii i Oddziałach Leczenia Udarów Mózgu w Toruniu, Świeciu oraz Lipnie.

Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Systematycznie uczestniczę w szkoleniach i konferencjach z zakresu Neurologii oraz USG doppler.